Ma saan aru igast farmerist, kes räägib vähemalt 300€ piima hinnast tonni kohta. Ma ei hakka spekuleerima piimatöötlejate kasumi kasvust käesoleval aastal, aga see on kindlasti märkimisväärselt kõrgem kui eelmistel aastatel.  

Ma saan aru igast farmerist, kes räägib vähemalt 300€ piima hinnast tonni kohta kui hädavajalikust. Ma ei hakka spekuleerima piimatöötlejate kasumi kasvust käesoleval aastal, aga see on kindlasti märkimisväärselt kõrgem kui eelmistel aastatel.

Piimatootja saab täna kuni või alla nn pulbri hinna, kuid piimapulbrit Eestis peaaegu ei toodetagi. Tere'le müüvad piima täna väga vähesed, kuigi neil on ainsana mingigi võimekus pulbrit toota (kuigi ebaefektiivne, siis max 200-300 tonni päevas). E-piima süsteemis on üsna mikro piimapulbri tootmise võimekus, ca 1 tonn tunnis ja Valio ei tooda üldse pulbrit. Ometigi makstakse farmerile nn Commodity hinda. Põhjus Eesti puudulikus võimekuses oma toorpiima töödelda (luua lisandväärtust) ja nii lähebki umbes pool piimast ilma kauplemisvõimalusteta üle piiri. 2014 kõrge piimahind Eestis oli seotud samuti ainult maailma turu kõrge pulbri hinnaga.

Ja kas tõesti on eestlane nii vaene, et kilepiima hind poes peab olema ELi kõige madalam!? Näiteks Lätis 80 senti; Põhjamaades 1,2€ ja Eestis ainult 59 senti. NB! Iirimal maksab liiter piima poes ca 1,5€!

Selleks, et olla edukam, tuleb areneda ja investeerida

Ühe farmiga alustamine nullist maksab 7000-8000€ lehma kohta. Selline investeeringu suurus sisaldab loomi, hooneid, tehnoloogiat, infrastruktuuri ja tootmismaad. Tiine mullikas maksab 1500€ pea. Hooned koos tehnoloogiliste lahendustega ja hoonet ümbritseva taristuga maksab umbes 5000€ lehma kohta, mis on arvutatud 630-kohalise lauda kohta, mille juurde kuuluvad kõik tänapäevased lahendused ja tipptehnoloogia. Silo hoiustamis pinda on selle raha eest u 5000 tonni jaoks. Ühe lehma jaoks vajaliku sööda tootmiseks on vaja intensiivsel kasutuse ca 1 ha põllu pinda. Põllumaa ha hind on täna 3000€. Sellest kõik ei pea olema farmi omandis, piisab esialgu 50% omandist ja ülejäänud maa vajadusest oleks kaetud rendisuhtega. Järelikult 3000*0,5=1500€ lehma kohta. Kõik see kokku teeb summaks 8000€ ühe lehma kohta.

Eelpool sai arvatud, et raha on maailmas küllalt ja häid investeerimisvõimalusi otsivaid ärihaisid samuti, kuid kas piimatootmine tundub neile huvitav ja hea tootlusega äriidee.

Kui hoiame kõvasti kokku ja kulutame lehma kohta 7000€, siis 630-pealise piimafarmi algusest rajamine maksab 4,41 miljonit EURi. Ma arvan, et ükski investor ei ole nii sinisilmne, et ootaks 20% investeeringu tootlust põllumajandusest, kuid miks ta peab leppima paljude teiste huvitavate pakkumiste kõrval väiksema kui 10% ROIga? Kui selline ootus on olemas, siis peab meie 630-pealises farmis olev lehm tootma ca 700€ aastas kasumit. Jagades selle keskmiselt hea toodanguga 9t lehma kohta aastas saame tulemuseks ca 78€, mis on vajalik piimatootmise marginal meie plaanis. Kahjuks on aga viimase 10 aasta keskmine tulemus ainult 12€ ehk 1,7% tootlus. Paljudele ei tundu see huvitav, aga äkki on see stabiilne?

Viimased kaks aastat ei kinnita ka seda teooriat. Unustasin, et on olemas ka investeeringu toetus, mis antud juhul oleks 0,5 miljonit EURi. See muudab tehte järgmiseks 4,41-0,5=3,91 M EURi investeeringu suurus; 3,91/630=6206€ lehma kohta; 12/6206=1,9%.

Tsiteerin nüüd eelpool manitud Jaap van Duijn'i: üks tugevatest argumentidest põllumajanduse kasuks on kapitali kasv ehk maa hind kasvab ajas kindlasti. Näiteks viimase 15 aastaga on põllumaa hind tõusnud kuni 10 korda. Lühikese perspektiivis tuleb hoida likviidsust, et oleks jõudu minna vastu uuele hooajale. Tuleb leida kiirelt kulugrupp, mille vähendamine annab kõige suurema efekti ja oluline on reageerimise kiirus.

Kuid ma ei arva siiski, et nutikama, tootlikuma ja kasumlikuma piimanduse ideest peaks loobuma. Vaja on lihtsalt sihid ja kontekst õigeks seada, igaühel on õigus küsida oma toote eest õiglane hind.

Miks siis peab marginal olema vähemalt 50€ müügipiima tonni kohta? Sest 50€*9tonni*630lehma - 10aastaga teeb see 2835000EURi. 

Alla selle ei ole äri jätkusuutlik ja puuduvad võimalused jätkuvateks investeeringuteks, puuduks areng.